GYIK

Gyakran ismételt kérdések

gabe-pierce-pXPPU-6az_0-unsplash
család
igy_dolgozunk_,mi

Egy nevelőszülő legfontosabb feladata, hogy biztonságos otthont nyújtson a nála elhelyezett gyermekek számára addig, amíg nem kerülhetnek vissza saját vérszerinti családjukba, vagy végleges, örökbefogadó családba. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a kérdéseket, melyek a leggyakrabban merülnek fel a nevelőszülőség kapcsán.

24 éves kortól lehetsz nevelőszülő. A törvény szerint a nevelőszülő és a gyermek közt, akit nevel minimum 18, maximum 50 év korkülönbség lehet. Tehát ha te 52 éves vagy, akkor 2 éves korú gyermeket nevelhetsz. Nála kisebbet nem. 

Nem probléma. Nagyon sok jó példát tudnánk mondani nevelőszülőink közül is, de hamar belejön az ember, valahogy könnyen anyává válik az ember, az ösztönei vezérlik. Ezen kívül rengeteg segítséget kapsz tőlünk: nevelőszülő tanácsadó, pszichológus, fejlesztő pedagógusok, esetmegbeszélés, ahol találkozol más nevelőszülőinkkel, mindenki és mindenben a segítségedre lesz, nem leszel egyedül hagyva.

Igen. Nem feltétel, hogy házas-vagy élettársad legyen. Amit kérünk, hogy rendezett magánéleted legyen, a gyerekek ne szembesüljenek folyamatos partnercserékkel.

Nem feltétlenül. Egy gyermeket is nevelhetsz, és adhatsz neki boldog, szerető otthont.

Igen, amennyiben az a gyerek, vagy gyerekek nevelését nem akadályozza. Például, ha idősebb gyermeket vállalsz, aki már ovis, iskolás, és mellette megoldod az ő szállítását, akkor természetesen dolgozhatsz is mellette. Erről mindenképpen tájékoztatnod kell minket, de nincs akadálya.

A nevelőszülőség egy átmeneti gondozási forma. A gyermeknek az az érdeke, hogy a sorsa véglegesen rendeződjön. Ez vagy a családjába való visszagondozást, vagy örökbe fogadást jelent. Mindkettő megnyugtató sorsrendezés. Mi csak átmenetileg gondozzuk, szeretjük a gyermekeket. Természetesen van olyan is, hogy a nevelőszülőnél nő föl a gyermek, sőt, 18 éves kora után is marad utógondozottként.

60 órás nevelőszülői tanfolyamot kell elvégezni, mely a hálózatunk nevelőszülői számára ingyenes.Ez áll egy 28 órás döntéselőkészítő programból, és egy 32 órás elméleti oktatásból.A 28 órás döntéselőkészítő program után már kaptok egy tanúsítványt, mellyel a tanácsadótok már megigényelheti a működési engedélyt. Ezután lehet megigényelni a működési engedélyt. Ezt követően 2 éven belül kell elvégezni egy 250 órás KOP tanfolyamot.

A pszichológiai vizsgálat célja, hogy megnézzük, hogy alkalmas vagy-e te és a párod, hogy gyermeket neveljetek. Itt sokszor merül fel kérdésként a jelentkezőktől, hogy van saját gyermekük, azt is tudják nevelni, minek ez a vizsgálat. Csakhogy azok a gyerekek, akik nevelőszülőkhöz kerülnek, már egy traumát biztosan átéltek, azt, hogy elkerültek a vérszerinti családjuktól. Gondolj csak bele, hogy ők bekerülnek egy vadidegen családba, más szokásokkal, más családi élettel, idegen emberekkel szembesülnek. Ennek kezelésére, a gyermekek befogadására kell alkalmasnak lenni. Természetesen megtanítunk, hogy ezt miképpen tudod megfelelően kezelni, de tudnunk kell, hogy képes leszel-e ezzel boldogulni.

Itt is arra vagyunk kíváncsiak, hogy van-e olyan betegséged, amely lehetetlenné teszi a gyermekek ellátását, gondozását, nevelését.

A foglalkoztatási jogviszony olyan, mint egy munkaviszony, szerződést kötünk, jogosít egészségügyi ellátásra, és nyugdíjra is. Fizetjük utánad a járulékokat, és vonjuk a fizetésedből az adókat, járulékokat. De nem a munka törvénykönyve vonatkozik rá, hanem a Polgári Törvénykönyv.

Minden hónap 10. napjáig utaljuk. Két számlával kell rendelkezzél, az egyikre utaljuk a fizetést, a másikra  a gyermekek ellátmányát. Jó, ha ide érkezik a családi pótlék is, így könnyebb külön kezelni a gyermekekre fordítandó összeget.

Minden hónap 15. napján érkezik meg, ha az hét végére esik, akkor általában előtte pénteken.

Az ellátmányból kell fedezni a gyermek minden kiadását. Ez gyakorlatban jelenti az élelmet, mely napi 5 x-i étkezés, ebből egy meleg étel, (ez feltételezi, hogy tudsz főzni) a ruházkodást, amelynél pontos szabályok vannak az éves költésre, illetve, hogy mivel kell rendelkeznie egy gyermeknek, a személyes higiénia összegeit, a lakás rezsijének ráeső részét, és valamennyi kiadást, ami felmerül a gyerekkel kapcsolatban. Ezt teljes egészében a gyerekre kell költeni.

Minden segítséget igyekszünk neked megadni: 3 hetente kimegy hozzád a nevelőszülő tanácsadó, akinek a feladata, segíteni a te munkádat. Vannak pszichológusaink, és fejlesztő pedagógusaink, gyógypedagógusaink, fejlesztő házaink. Nyáron táborba visszük a gyerekeket, addig te pihensz, feltöltődsz. Ha hirtelen nagyobb kiadás van, pl. a gyermeknek egészségügyi költsége keletkezik, akkor kérelmedre segítünk ebben is.